MAKALE

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Dr. Fatma Betül Sayan Kaya, ''İstismar vakası olduktan sonra failin hak ettiği cezayı alması elbette çok önemli ama en önemlisi çocuklarımızı her türlü ihmal ve istismardan korumamız. Komisyonumuzun da çalışmalarının önemli bir kısmını koruyucu, önleyici hizmet ağımızın geliştirilmesi, daha da etkinleştirilmesi oluşturuyor'' dedi.

Bakan Kaya, Birleşmiş Milletler (BM) Kadının Statüsü Komisyonu 62. Oturumu toplantılarına katıldığı New York'ta, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunması konusunda Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ başkanlığında komisyon kurulduğunu belirten Bakan Kaya, komisyonun çalışmalarını sürdürdüğünü ve biter bitmez Başbakan ve Cumhurbaşkanı'na çalışmanın sonucunu bildireceklerini anlattı.

- Çocuk istismarına karşı koruyucu önlemler artırılacak

Bu konuların genelde cezalar üzerinden konuşulduğunu ama koruyucu önlemlerle çocukları her türlü ihmal ve istismardan korumanın her şeyden daha önemli olduğunu vurgulayan Bakan Kaya, şunları söyledi:

''İstismar vakası olduktan sonra failin hak ettiği cezayı alması elbette çok önemli ama en önemlisi çocuklarımızı her türlü ihmal ve istismardan korumamız. Komisyonumuzun da çalışmalarının önemli bir kısmını koruyucu, önleyici hizmet ağımızın geliştirilmesi, daha da etkinleştirilmesi oluşturuyor. Biz, bakanlık olarak bu konuda çok önemli çalışmalar yapıyoruz. Önümüzdeki dönemde bu çalışmaları daha da artırarak her çocuğumuzu her türlü ihmal ve istismardan korumayı hedefliyoruz. Türkiye olarak gerçekten aslında birçok konuda dünya ülkeleri ile yaptığımız görüşmelerden sonra görüyorum ki yaklaşık 20'ye yakın bakanla görüşme gerçekleştirdim, Türkiye'de hem yasal düzenlemelerimizle, hem uygulama noktasında birçok konuda ileriyiz dünya ülkelerine göre. Biz yapacağımız çalışmalarla geliştireceğimiz yeni yöntemlerle tüm çocuklarımızı her türlü ihmal ve istismardan korumayı hedefliyoruz.''

Son 15 yılda Türkiye'de kadınlar konusunda yapılan çalışmalarda alınan yolun birçok ülke tarafından gıptayla, takdirle karşılandığına dikkati çeken Bakan Kaya, hem eğitim noktasında, kız çocuklarının eğitiminde verilen mücadele ve şu an gelinen noktada hem de istihdam noktasında son 12 yılda kadın istihdamının artırılmasının birçok ülke tarafından takdirle  karşılandığını söyledi.

Önümüzdeki dönemde 2023 hedefleri doğrultusunda bu alanda çalışmaları daha fazla artırarak yüksek bir ivmeyle devam ettireceklerini dile getiren Bakan Kaya, şunları kaydetti:

''Türkiye olarak hem kadına karşı şiddetle mücadelede yaptığımız çalışmalarla, İstanbul Sözleşmesi'ni ilk imzalayan ülkeyiz biz. Norveçli Bakanla görüştüm daha bu sene imzaladıklarını söyledi. Biz, hemen imzaladık ve ardından hemen gerekli yasal düzenlemelerimizi gerçekleştirdik ve uygulamalarını yapıyoruz. Dünyanın birçok ülkesi bu konularda daha yeni yeni adımlar atarken Türkiye, sözleşmenin adı da İstanbul'dan alındığı gibi, ilk imzalayan, meclisinden ilk geçiren ülke olması nedeniyle çok önemli. Uygulama noktasında da biz kadına karşı şiddetle mücadelede yasalarımızı hassas bir şekilde titizlikle uyguluyoruz, uygulamaya da devam edeceğiz. Biz her kadınımızın her türlü şiddetten korunduğu bir Türkiye için mücadele ediyoruz.''
 
- ''Kadına şiddete karşı sıfır tolerans''

Türkiye'deki sığınma evi modellerini anlattıklarını ve farklı ülkelerdeki modelleri sorguladığını aktaran Bakan Kaya, ''137 sığınma eviyle şu an hizmet veriyoruz ama biz istiyoruz ki hiçbir kadınımız şiddete maruz kalmasın ve hiçbiri sığınmak zorunda kalmasın ama şiddete uğrayan ya da uğrama ihtimali olan her kadınımızı da koruyacak gücümüz ve kapasitemiz ülke olarak, bugün Türkiye olarak mevcut. Biz her türlü şiddetle mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Biz şiddete karşı sıfır tolerans ilkesiyle hareket ediyoruz dediğim zaman birçok ülkenin bakanı 'Biz de sıfır tolerans için çalışıyoruz' dediler. Türkiye olarak kararlılığımız, yaptıklarımız gerçekten birçok ülkenin dikkatini çekti'' diye konuştu.

Türkiye'nin mülteciler konusunda gösterdiği duyarlılık, hassasiyet ve açık kapı, açık gönül politikasının tüm dünyanın takdirini topladığını belirten Bakan Kaya, ''Bütün dünyanın üzerine düşen sorumluluğu yapması lazım. Biz Türkiye olarak 4 milyon mülteciye ev sahipliği yapıyoruz, onlara insan onuruna yakışır şekilde yaşam imkanı sunuyoruz ama dünyanın da üzerine düşen sorumluluklar var'' ifadelerini kullandı.

- ''YPG, küçük yaşta kız çocuklarını terörist savaşçı olarak silahlandırıyor''

Okula gitmeyen her bir Suriyeli çocuğun sorumluluğunun Türkiye'nin üzerinde değil bütün ülkelerin üzerinde olduğuna ve bu çocuklar okula gitmediğinde yarın öbür gün tüm dünya için tehdit teşkil edeceğine dikkati çeken Bakan Kaya, Suriyeli çocukların sağlam bir geleceğe kavuşması için her birinin okul hayatının içinde yer alması ve bunun için de dünyanın daha fazla destek vermesi gerektiğini vurguladı.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile de görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve Suriyeli çocuklar için UNICEF'in de katkılarını artırması gerektiğini ilettiklerini dile getiren Bakan Kaya, ''Bugün maalesef Suriye'de Afrin'de çocuk yaştaki kızların özellikle ağır silahlarla terörist savaşçı haline getirildiği, buna karşı dünyanın duyarsız kaldığı, aslında bu konuda UNICEF'in sesini yükseltmesi gerektiğinin altını çizdik. Çok küçük yaşta çocuklar bugün ağır silahlarla terörist haline getiriliyor ve tüm dünya buna sessiz kalıyor. Halbuki o çocuklar okula gitmesi gereken, geleceğe güzel hazırlanması gereken minicik masum yavrularken ağır silahlarla beyinleri yıkanarak terörist haline getiriliyorlar ve dünya da bunu izliyor. UNICEF başta olmak üzere tüm kurumların dünyanın bu olanlar karşısında sessiz kalmaması gerektiğini söyledik. UNICEF'e bu konuda duyarlılık göstermesi gerektiğini söyledik. Bugün YPG'li çok küçük yaşta özellikle kız çocukları terörist savaşçı olarak silahlandırılıyor. Bugün Afrin'de bunu görüyoruz. Bizim Mehmetçik'imiz tek bir sivilin zarar görmemesi için orada hassasiyetle mücadele verirken karşılaştıkları küçük yaşta çocuklar, o terörist savaşçı haline getirilmiş çocuklar, bazen ağlayarak Mehmetçik'imize sığınıyor'' değerlendirmesinde bulundu.

- ''Her alanda daha fazla kadın olacak''

Bakan Kaya, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde kadının güçlendirilmesi strateji belgesi ve eylem planını açıkladıklarını, eğitim, ekonomi, sağlık, karar alma mekanizmalarında kadın ve medya başta olmak üzere beş eksende kadınların daha da güçlendirilmesini hedeflediklerini vurguladı.
 
Üniversiteler, yerel yönetimler, ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği içinde belirlenen politikaları hayata geçireceklerine işaret eden Bakan Kaya, ''2023'te dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer almayı hedefliyoruz ve bunun için de kadınların daha fazla ekonomik hayatın içinde yer aldığı, kadın istihdamının arttırıldığı bir Türkiye oluşturmak zorundayız ve tek kanatlı bir kuşun uçamayacağı gibi kadın ve erkeğin de eşit oranlarda ekonomik hayatın içinde yer almadan dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde de yer alamayacağımızı düşünüyoruz. Bunun için her alanda daha fazla kadın olacak diyoruz'' ifadelerini kullandı.

Kaynak:Aile Bakanlığı