MAKALE

Türk ve Suriyeli çocuklar görüş ve deneyimlerini paylaşmak üzere beş ilde düzenlenen Çocuk Hakları Çalıştayı’nda bir araya geldiler.  Etkinliğe, UNICEF’in  RET ve ASAM işbirliğinde  Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle hayata geçirdiği “Hayatım Güvenli Alan” ve “Al Farah Çocuk ve Aile Destek” merkezlerine devam eden çocuklar katıldı. Şu an Türkiye’de, açıldıkları günden bugüne 239.207çocuk ve ailenin  hizmetlerinden faydalandığı 11 merkez bulunuyor.  
 
Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep, İzmir ve Ankara illerinde gerçekleştirilen çalıştay ile; çocukların hakları konusundaki farkındalıklarını artırmak ve bu haklar konusundaki görüşlerini yaratıcı bir şekilde ifade etme fırsatı sunmak amaçlandı. Çalıştayın sabah oturumları, grup çalışmalarıyla da desteklenecek şekilde, çocuk haklarıyla ilgili bilgi verici interaktif sunumlarla gerçekleştirildi. Çocuklar bu bölümde fikirlerini kendi aralarında tartışma ve haklarını daha geniş bir bakış açısından ele alma olanağı buldular.

Vezire:‘Biz çocuklar sahip olduğumuz tüm hakları bilmeliyiz’

Mardin’de yaşayan 17 yaşındaki Vezire etkinlik hakkındaki düşüncelerini şöyle anlatıyor: “Dokuz çocuklu bir aileden geliyorum, dolayısıyla kendi kardeşlerimin de etkisiyle çocuk haklarının hep farkında oldum. Bu gün ilk kez bir topluluk önünde kendi görüşlerimi dile getirme fırsatı buldum. Sanırım çok fazla söz alıp çok fazla düşünce paylaştım, ama içimde ne varsa hepsini söylemiş olmaktan dolayı mutluyum. Biz çocuklar aslında çok güçlüyüz ve sahip olduğumuz hakların hepsini bilmek durumundayız.”  
 
Mohamed:‘Hepimiz barış içinde yaşayabiliriz’

Suriye’nin Rakka kentinden gelen 15 yaşındaki Mohamed barış içinde yaşamayı en önemli çocuk hakkı olarak görüyor ve şöyle devam ediyor: “Dünya o kadar büyük ve güzel ki… Hepimiz barış içinde yaşayabiliriz. Savaşlardan kimin kazançlı çıktığına dair hiçbir bilgim yok; ama barışın hepimiz için iyi bir şey olduğunu biliyorum.”
 
Cevat:‘Ne kadar oyun oynarsam o kadar çabuk büyürüm’

Gaziantep’teki çalıştaya katılan çocuklardan biri de 11 yaşındaki Cevat. En önemli çocuk hakkının ne olduğu sorulduğunda “oyun oynama hakkı” yanıtını veriyor ve nedeni sorulduğunda başını önündeki resim defterinden kaldırarak gülümsüyor ve şöyle diyor: “Ne kadar oyun oynarsam, spor yaparsam o kadar çabuk büyürüm.”

Sahed: ‘Yalnız olmadığımı hissettim’

Ankara’daki çalıştay sırasında Sahed’le karşılaşıyoruz. Kendisine çalıştay hakkında ne düşündüğünü sorduğumuzda şöyle cevaplıyor: “Bugün burada kendimi rahatça ifade edebildim, yalnız olmadığımı hissettim. Bence buradaki bütün çocuklar bugün mutlu bir gün yaşadılar.” En önemli çocuk hakkı hangisi diye sorduğumuzda ise “eğitim hakkı” diyerek yaptığı resmi bize gösteriyor: ”Okumayı ve yazmayı bilen biri her şeyi anlayabilir. Ne yapacağımı ve kendimi nasıl koruyacağımı biliyorum.” Sonra, ilerde ne olmak istediğini soruyoruz. “Bu etkinlikten önce geleceği pek düşünmemiştim.  Ama şimdi öğretmen olmak istiyorum” diye yanıtlıyor bizi
küçük Sahed.

Faryal ve İbrahim:‘çocuklara kulak verin ve eğitim yoluyla bir gelecek inşa edin’

Sanat, yeni arkadaşlıklar kurmak için çok etkili bir yöntemdir. Çalıştay katılımcılarından Faryal ve İbrahim bu duruma verilebilecek çok güzel bir örnek olarak karşımıza çıkıyorlar. Son iki yıldır Kızıltepe (Mardin)’deki Hayatım Güvenli Alan Merkezi orkestrasında enstrüman çalıyorlar. Faryal 15 yaşında ve Şam’dan gelmiş. 17 yaşındaki İbrahim is ise Kızıltepeli. Her ikiside merkezden arkadaşları aracılığıyla haberdar olmuş. İki iyi arkadaş olarak, çocuk haklarına ilişkin sunumlarını da birlikte yapıyorlar. Tercümana ihtiyaçları yok, Faryal İbrahim’in Türkçe söylediklerini diğer Suriyeli çocuklar için Arapçaya çeviriyor. Bu iki pırıl pırıl gence hangi çocuk hakkını en önemli gördüklerini soruyoruz.  Faryal şöyle diyor: “Bana göre en önemli hak, çocukların fikir ve görüşlerinin dinlenilmesi, bunlara değer verilmesidir.”  İbrahim ise en önemli çocuk hakkının eğitim olduğunu söylüyor ve şöyle ekliyor: “En önemlisi eğitim, çünkü eğitim bizi geleceğimizi kurmak için gerekli becerileri kazandırır.”
   
Çalıştayların çocukların en önemli hakları konusunda kâğıda döktükleri fikirlerini duvarda mümkün olan en yüksek noktaya asmaya çalışan katılımcılar, birlikte fotoğraf çektirdiler. Çalıştayların öğleden sonraki bölümlerinde çocuklardan en önemlisi gördükleri çocuk hakkına ilişkin düşüncelerini resim aracılığı ile kağıda aktarmaları istendi.  Yaratıcılıklarını desteklemek amacıyla her çocucuğa resim defteriyle birlikte sulu, pastel ve kuru boya setleri dağıtıldı.

UNICEF, ASAM ve RET tarafından Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle gerçekleştirilen çocuk hakları çalıştaylarına yaklaşık 400 çocuk katıldı.  Çalıştaylar çocuklara eğlenceli ve destekleyici bir ortamda farklı fikirleri tartışma olanağı sağladı. Çocuklar çalıştaydan özgün deneyimlerle ve kendi haklarına ilişkin daha çok bilgi sahibi olarak ayrıldılar.

Kaynak:UNICEF Basın Merkezi (9/2018)