MAKALE

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Emine Erdoğan himayelerinde gerçekleşen Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği (RTGD) tarafından Gençlik ve Spor Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen “Sporla Kal Güvende Kal” projesinin üçüncü buluşmasına katıldı.

Etkinlikte Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da yer aldı.

Programda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, gençlere madde bağımlılığıyla mücadele için tavsiyelerde bulunarak, "Geceleri yatmadan önce gözlerinizin son gördüğü şey, sosyal medya hesaplarınız değil, kitap satırları olsun. Aklınızı, ruhunuzu doyurun, bedeninizi sporla güçlendirin." dedi.

"Gerçek Özgürlük, Bağımlılıklardan Azade Olmaktır"

Gençlerin bu keskin bakışa sahip olduğundan kuşkusu olmadığını bildiren Emine Erdoğan, "İnanıyorum ki sizler özgür iradelerinizle kötü niyetli insanlara hiçbir zaman izin vermeyeceksiniz. Özgürlüğün en önemli değer olduğu bu genç yaşınızda bağımlılıkların esiri olmayacaksınız. Lütfen, sizlere 'özgürlük' adı altında sunulan köleliklerin farkına varın ve kendi özgünlüklerinizi muhafaza edin. Ancak bu şekilde başarılı olursunuz. Dünya tarihinin seyrini değiştirecek liderler, sanatçılar, sporcular olmanız için önünüzde engel yok. Yeter ki bunu isteyin. Gerçek özgürlük, bağımlılıklardan azade olmaktır. Gerçek özgürlük, aslında kim olduğunuzu keşfetme cesaretidir." değerlendirmesini yaptı.

“Bir Spor Türü İle Mutlaka İlgilenin"

Emine Erdoğan, gençlere şu çağrılarda bulundu:

"Ruhunuzu, aklınızı, bedeninizi, sizi uyuşturan, yok eden şeylere teslim etmeyin. İleride yaşlı bedenler içinde, olgunlaşmamış, bir türlü kendi farkına varamamış ruhlar olmak istemiyorsanız, iç dünyanızı zenginleştirin. Bunun yolu da bilimdir, sanattır, spordur. Hepiniz sanatın bir dalıyla meşgul olun, bir spor türüyle mutlaka ilgilenin. Geceleri yatmadan önce gözlerinizin son gördüğü şey, sosyal medya hesaplarınız değil, kitap satırları olsun. Aklınızı, ruhunuzu doyurun. Bedeninizi sporla güçlendirin. Spor sadece bedeni gelişiminizi değil, karakter gelişiminizi de olumlu etkiler. Dışa dönük, yeni şartlara daha kolay uyum sağlayan bireyler olmanızı sağlar."

"Lütfen Geleceğin Mayasına Bolca Erdem Katalım"

Radyo ve Televizyon Gazetecileri Derneği'nin bu konuya odaklanmasını çok anlamlı bulduğunu, çünkü medyanın yaşam tarzlarının özendirilmesinde çok önemli bir etkiye sahip olduğunu belirten Emine Erdoğan, şunları kaydetti:

"Gerek yapılan haberlerle, gerekse 'kurgu' adı altında, zihinlere pompalanan gizli reklamlarla, uyuşturucunun bir yaşam kültürü olarak algılanmasının önüne geçmeliyiz. Gençlerimizi hangi dünyaya davet ediyorsak, gelecek ondan ibaret olacak. Gençlerimiz, sizin elinizde şekillenecek. Lütfen geleceğin mayasına bolca erdem katalım. Televizyon ekranları insanlığı iyiliğe, merhamete, adalete, vicdana davet eden pencereler olsun. Gazete köşeleri bilimsel düşüncenin, sanatsal bakışın arşivi haline gelsin. Devlet, sivil toplum, medya ve akademinin işbirliği, gelecek hedeflerimizin halkalarıdır."

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk da sözlerine gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlayarak başladı.

"Bahar'ı Hayata Geçireceğiz"

Aile Sosyal Destek Programı (ASDEP) personeli marifetiyle uyuşturucu kullanımı konusunda yerinde tespitler yaptıklarına işaret eden Bakan Selçuk, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Uyuşturucu bağımlılığıyla mücadelede tedavi kadar tedavi sonrasında kişinin sosyal hayata uyumunu sağlamak ve yeniden uyuşturucuya başlamasını önlemek de son derece önemli. Bu amaca uygun olarak da Bakanlığımızın 19 ilde açtığı 21 sosyal uyum birimimiz mevcut. Bu birimlerimizde kısa ve uzun süreli tedavilerini tamamlamış 18 yaş ve üstü uyuşturucu bağımlılarından gönüllü olan tüm bireylere gündüzlü olarak hizmet vermekteyiz. Birimlerimizin etkinliğini artırmak için buralardan faydalanan kişilerin boş vakitlerini geçirebilecekleri, iş ve uğraş terapilerini yapılabilecekleri mekanlar oluşturuyoruz. Yine rehabilitasyon ve uyum süreçlerine bütüncül bir yaklaşım getiren Bağımlılık Tedavisi Hizmet Modelini de (BAHAR) Sağlık Bakanlığımız ile birlikte hayata geçireceğiz. Süreç tamamlanmak üzere. Bu uygulamayı hayata geçirdiğimizde mevcut sosyal uyum birimlerimizin daha etkin ve aktif çalışacaklarına inanıyoruz."

Gençleri, aileleri uyuşturucu ve madde bağımlılığına karşı korumanın, önlemler almanın herkesin ortak sorumluluğu olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, bağımlılıkla mücadeleyi ilgili kamu kurumlarıyla tam bir koordinasyon içinde yürüttüklerini belirtti.

Türkiye Üniversite Gençliği Profil Araştırması

Zehra Zümrüt Selçuk, Bakanlık olarak araştırma, sosyal uyum ve talep azaltımı alanlarında sorumluluk üstlendiklerini vurgulayarak, uyuşturucu kullanım yaygınlığını tespit etmeye yönelik Türkiye Üniversite Gençliği Profil Araştırmasını (TÜGPA) tamamladıklarını bildirdi. Araştırmanın, sadece gençlerle ve gençlik üzerine ülkede yapılmış ilk profil araştırması olma özelliği taşıdığına değinen Selçuk, araştırmaya 33 ilde 68 farklı üniversiteden 20 bini aşkın gencin dahil olduğunu anlattı.

Bakan Selçuk, çocukların sağlıklı gelişimini engelleyen her türlü bağımlılığa karşı çalışmalar yürüttüklerini de hatırlatarak, "Ülke genelindeki çocuk destek merkezlerimizden (ÇODEM) 13'ünü madde bağımlısı çocuklarımızın tedavi ve rehabilitasyon süreçlerinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için ihtisaslaştırmış durumdayız." dedi.

Çocuk destek merkezlerinde koruma ve bakım altında bulunan çocuklar için Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği yaptıklarına değinen Selçuk, örgün eğitim dışında kalan gençleri ve çocukları İŞKUR ile mesleki eğitime yönlendirdiklerini aktardı.

Anka Çocuk Destek Programı

Bakan Selçuk, ÇODEM'de kalan çocukların yaşadıkları travmaların ortadan kaldırılması, yaşam becerisi kazanmaları, kişilik gelişimini refah ve mutluluk içinde artırmaları amacıyla Anka Çocuk Destek Programı'nı geliştirdiklerini açıkladı.

Uyuşturucu madde kullanımını önlemede ailenin önemine değinen Bakan Selçuk, hazırladıkları "Madde Kullanım Riski ve Madde Bağımlılığından Korunma" kitabını bütün illerde dağıttıklarını aktardı.

Bakan Selçuk, konuyla ilgili bugüne kadar gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Gençlerin ülkenin ve milletin istikbali olduğunu kaydeden Bakan Selçuk, gençlerin, aklın ve bilimin ışığında, inancı ve örnek ahlakıyla insanlığa yol göstereceklerini ifade etti.

Kaynak:Aile Bakanlığı