MAKALE

Bayram ikramiyesi dolayısıyla, yapılan gelir testinde geliri limitin üzerinde çıktığı için daha önce evde bakım başvurusu reddedilenler, yeniden başvuru yapabilirler.
 
Geçen yıl ilk defa, emeklilere kurban bayramında ve ramazan bayramında bin lira tutarında ikramiye ödenmeye başlandı. Bayram ikramiyesi bir yandan emeklileri sevindirirken, evde bakım aylığı alan bazı vatandaşların paralarının kesilmesine neden oldu.

Başkasının yardımına muhtaç durumdaki engelliler için yapılan evde bakım yardımında hane içindeki kişi başına gelire bakılıyor. Kişi başına gelirin net asgari ücretin 3’te 2’sinden az olması durumunda, evde bakım parası veriliyor. 2019 yılı için evde bakım aylığında, hane içinde kişi başına gelirin bin 219 liranın altında olması gerekiyor.
 
Geçen yıl ramazan ve kurban bayramında verilen toplam 2 bin lira tutarındaki ikramiye gelire dahil edildi. Bu nedenle, bazı vatandaşların hane içindeki kişi başına geliri limitin üzerine çıktı.

3 BİN 406 KİŞİNİN AYLIĞI KESİLDİ

Bayram ikramiyesi dolayısıyla geliri yükseldiği gerekçesiyle 3 bin 406 kişinin evde bakım aylığı kesildi. Yaklaşık 7 bin kişinin aylığının kesilmesi için de işlem başlatıldı. Bu arada, ilk defa evde bakım parası için başvuruda bulunan birçok vatandaşın başvurusu da bayram ikramiyesi dolayısıyla reddedildi.

KANUN DEĞİŞTİ 19 MİLYON TL İADE

Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren torba kanunla, sistem değişikliğine gidildi. Bundan böyle bayram ikramiyeleri, evde bakım aylığı için yapılan gelir testinde dikkate alınmayacak.

Kaynak:Habertürk