Turgut CANSEVER • 1 920'de Antalya'da doğdu. 1 946'da istanbul Güzel Sanatlar Akademisi Yüksek Mimarlık Bölümü'nü bitirdi. 1949'da istanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölümü'nde doktorasını tamamladı. 1950-51 'de Devlet Güzel Sanatlar Akademisi'nde öğretim üyeliği yaptı. • 1 957'de istanbul Belediyesi'nin planlama çalışmaları yürüttü. 1960'ta Doçent oldu. Aynı yıl ODTÜ Mimarlık Fakültesi'nde iki yarı yıl diploma projesi yöneticisi oldu. 1959-60'ta kuruluşunda bulunduğu Marmara Bölgesi Planlama Teşkilatı Başkanlığı'nı, 1961 'de istanbul Belediyesi Planlama Müdürlüğü'nü yürüttü. 1974'te imar ve iskân Bakanlığı'nda danışmanlık, 1974-75'te istanbul Metropol Planlama Dairesi'nde başkanlık yaptı.

Devamını oku...

 

Kadın Koordinasyon Merkezi İstanbul'da kadınlara hayata dair önemli imkânlar sunuyor. 7 ekiple işe başlayan KKM bugün 35 ekibe ulaşmış ve dev bir sosyal hizmet müessesine dönüşmüş durumda. İstanbul Büyükşehir Belediyesinin en önemli sosyal hizmet kurumlarından biri olan Kadın Koordinasyon Merkezinin yaptığı hizmetleri Fahrî Başkan Özleyiş Topbaş'la konuştuk. İstanbul'un sosyal dokusunu, yoksulluğu ve yaşamı anlatan ve yapılan çalışmaları bizlerle paylaşan Topbaş ile yaptığımız söyleşi İstanbul'un sosyal yapısına da ışık tutuyor.

Devamını oku...

 

"Büyük determinizmi yakalayamayan küçük determinizmler iflaslarını ilan edeceklerdir. Sosyoloji zaten küçük determinizmi bile yakalayamıyor. Dolayısıyla sosyolojiyi üç talakla boşadım, İslamiyet'le evlendim." Bu cümleler Türkiye'nin en önemli sosyologlarından birine ait: Cemil Meriç'in kızı Prof. Dr. Ümit Meriç'e. Dergimizde her sayıda ünlü bir simayı konuk ediyor ve portresini siz okuyucularımızla paylaşıyoruz. Bu sayıda da Ümit Hanımefendi'yi portre olarak işlemeyi düşündük. Kendisi çok yoğun bir tempoda çalışmasına rağmen röportaj talebimizi kırmadı ve Çengelköy'deki evinde bizi ağırladı. Ümit Hanım ile hem kendisi hem de ailesi ve ecdadı üzerine derinlemesine bir söyleşi yaptık.

Devamını oku...

 

Kendisiyle özel hayatından sosyal siyaset ile başlayan ilmi hayatına kadar hemen her alanda yaptığımız söyleşi ile sizleri başbaşa bırakıyoruz. Söyleşi yayın kurulumuz üyelerinden Mustafa Şentop, Meftun Karabacak ve Hüseyin Çelik tarafından gerçekleştirildi. Görüşmemiz, biyografik çalışmayı da içereceği için izninizle hayat hikâyenizden başlayalım. Balkan göçmenisiniz değil mi? Göçmen değil, muhaciriz. Biz, Peygamber Efendimiz'in hicretini takip eden muhacirleriz. 1950'den sonra gelenlere göçmen diyorlar. Evvela burayı teşrif ettiğiniz için teşekkür ederim. Tebrik ederim, güzel müminlere has bir girişimde bulundunuz. Sosyal Politikalar Dergisi adıyla bir dergi çıkartıyorsunuz.

Devamını oku...